Как ще ги стигнем европейците?

 
Стадионът на “Спортинг” (Канзас) редовно се пълни с отдадени привърженици на отбора. Кадърът е от сблъсъка между домакините и “Ню Йорк Ред Булс” през април 2019 г.

Стадионът на “Спортинг” (Канзас) редовно се пълни с отдадени привърженици на отбора. Кадърът е от сблъсъка между домакините и “Ню Йорк Ред Булс” през април 2019 г.

След края на двубоя срещу Тринидад и Тобаго американският национален отбор сякаш не разбираше какво беше станало току-що. В центъра на малкия стадион в град Кува американските футболисти си разменяха объркани погледи - ту един към друг, ту към съдията. После ги удари кошмарът.

С ръце на кръста капитанът Майкъл Брадли ходеше по тревата по-самотен от всякога. Кристиан Пулишич, най-големият талант на своето поколение, не криеше сълзите си. А защитникът Омар Гонзалес мълчаливо напусна терена. Именно автоголът на Гонзалес беше първият удар по амбициите на американците в онази катастрофална вечер на 10 октомври 2017.

За да се класират за финалите на Световното първенство в Русия, “янките” имаха нужда от една единствена точка. Задачата изглеждаше проста. Съперникът беше най-слабият отбор в квалификационната група и беше загубил предишните си шест мача. Шансът за краен успех на американците беше 82 процента.

Два часа по-късно числата нямаха никакво значение. Победител беше Тринидад и Тобаго, а Съединените щати за първи път от 86-та година нямаше да играят на световни футболни финали. Този провал беляза вероятно най-ниската точка в историята на американския мъжки футбол.

SportingKansasFans.jpeg

Какво е бъдещето на този спорт в Съединените щати? За американците футболът може би не е религия, но набира широка популярност. Женският национален отбор е четирикратен световен шампион. Милиони деца играят футбол, а тренировъчните бази не отстъпват на водещи европейски клубове. 

Защо тогава една от най-богатите държави вече толкова години не може да се доближи до футболния връх при мъжете? Отговорът на този въпрос минава през културата на капитализма и стига до структурата на младежките академии.

В този епизод ще обиколим Америка, за да се срещнем с българи, които от години следят развитието на красивата игра отвъд океана. От тях ще разберем какви са проблемите и мястото на футбола в американската спортна култура. И могат ли “янките” да мечтаят за златно поколение, което да ги превърне в глобална футболна сила.

Абонирайте се за "Виктория" в Apple Podcasts, Spotify или друга платформа.

Още любопитни материали ще откриете на Facebook страницата на подкаста.

 
Previous
Previous

Повече от игра

Next
Next

Балада за Гунди, митичния футболен вълшебник